Přírodní materiály, hliněné omítky

Osudovým se mi v tomto ohledu stalo setkání s úžasným čistým člověkem ing. Davidem Eyerem, propagátorem baubiologie, přírodního stavitelství s prvky feng-shuei. Pochopil jsem, že má smysl dělat si věci složitější a těžší, ale mít z nich nakonec větší radost a užitek.

Tak jako domácí zvíře, jedno zda pes, kočka nebo leguán, Vám vrátí vaši péči a laskavost, tak i přírodní materiál se Vám odvděčí pozitivní energií a zdravým prostředím

  • každý, kdo si vezme do ruky kus skelné vaty a do druhé konopnou nebo lněnou izolaci, má ihned jasného favorita
  • každý si rád pohladí dřevěný trám, zejm. ten stoletý, vyhlazený, s překrásnou patinou…neznám nikoho, kdo by se zálibou hladil umakartovou kuchyň v paneláku.
  • naolejovaná dřevěná podlaha krásně voní i po letech (pravda, čerstvý terpentýn umí také pěkně podráždit nos) a ve srovnání s nalakovaným dřevem, které se tváří jako laminát, cítíte pořád dřevo, jeho autenticitu
  • hliněné, jílové omítky mohou na pohled vypadat jako obyčejné štukové, zvláště upravené filcováním, ale jejich fyzikálně biologické vlastnosti (tím, že je to opravdu „živý“ materiál s buněčnou strukturou) už byly mnohokrát popsány a hlavně prokázány

    • regulace vlhkosti – umět přijmout a vydat , daleko více než jiné nasákavé materiály, nemít však přehnané očekávání
    • regulace teploty – vhodný akumulátor díky vysoké hmotnosti a tepelné jímavosti, vhodný právě do lehkých dřevostaveb, zejména do vnitřních konstrukcí
    • pohlcování a „uzamčení“ škodlivých látek – každá buňka dokáže pohltit výpary VOC, nikotinu, formaldehydu, kterými jsme obklopení takřka všude
    • zachování příznivého iontového klima – hlína dokáže uchovat (ne však vytvářet) prospěšné lehlé záporné ionty, na rozdíl od umělých povrchů (laky, laminát, závěsy a koberce z umělých vláken), které je naopak vybíjejí
    • příjemná akustika – tím, že jsou na povrchu měkčí, pohlcují zvukové vlny, neodrážejí zpět
    • pohlcují elektromagnetické záření – pro notorické telefonisty čirá pohroma

Dokážeme Vám nabídnout jakýkoliv materiál pro Vaši stavbu, odborně ho zabudovat, doporučit vždy alternativu ke konvenčnímu řešení

  • tepelné izolace – lněná izolace Naturizol, konopná izolace Cannabest, dřevovláknité desky Agepan, celulóza foukaná Climatizer plus
  • hliněné omítky – jádro z vhodné vykopané hlíny na pozemku nebo nakoupené v big bagu se štukovým povrchem – Picas, Hliněný dům, Claygar 
  • hlazený, gletovaný povrch jemné omítky – Picas ART nebo pigmentovaný Picas ekonom
  • lazury, vosky a oleje na dřevo – lněný, tungový olej, výrobky fi. Kreidezeit, Cirranova
 
  • Masážní salon Nová Paka

    Masážní salon Nová Paka

    2014

    Kamarádka mi volala, až se prý budeme v zimě nudit, že by potřebovala vymyslet interiér a následně zrekonstruovat opuštěnou místnost v jejím velkém domě na okraji Nové Paky.  Po dlouhých diskuzích o jílových omítkách, příjemném prostředí a meditaci mi ukázala ručně malované umyvadlo z mexické galerie La Gartija a to se stalo základním pilířem celého návrhu.  Umyvadlo jsme nakonec celé obezdili a obložili též ručně malovanými obklady v různých barvách, tak jak to mají Mexičané rádi. Čelní stěna je celá hliněná a uprostřed vysílá pozitivní energii keltská spirála s různými kameny - o jaké se jedná je hádanka pro hosty.                                                                                                        Vstupní chodba je také ozvlášněna jílovou omítkou s reliéfem ještěrky, resp. gekkona a horní škrábanou bordurou.

  • Moderní dřevostavba Nová Paka

    Moderní dřevostavba Nová Paka

    2013

    I v této stavbě našly uplatnění hliněné omítky a vestavba z nepálených cihel kolem akumulačních polotěžkých kamen. Hliněnou omítkou bylo také opatřeno stěnové topení v hlavních obytných prostorách přízemí.
    Veškeré instalační předstěny byly izolovány přírodní lněnou izolací Naturizol z nedaleké Juty Turnov, hlavní nosná konstrukce kompletně vyplněna foukanou celulózou firmy CIUR. Její hlavní výhodu, kromě výhod ekologického materiálu, vidíme v poměrně velkém fázovém posunu prostupu tepla konstrukcí  a tím zamezení letního přehřívání
    Samozřejmostí jsou dřevěné olejované podlahy i modřínový obklad části fasády ošetřený tungovým olejem. Předpokládáme, že do budoucna nechá majitel obklad zešednou a vyniknout patinu přirozeného stárnutí dřeva.
    Pro vylepšení akustiky, resp. vzduchové neprůzvučnosti, byly v ložnici použity slámokartonové panely z Jedousova

  • Alfaprojekt - showroom obnovitelných zdrojů Liberec

    Alfaprojekt - showroom obnovitelných zdrojů Liberec

    2012

    Majitel firmy Skácelsolár s.r.o. nás požádal o vytvoření ozdobné stěrky na plášti teplovodních kamen. Na tom by nebylo nic neobvyklého, neobvyklý byl ovšem odstín - sytě karmínová červená, shodná s výústkami VZT a kuchyńkou. Dlouho jsme zkoušeli vzorky,  přírodní pigmenty jsou již svou podstatou sražené, neutrální, nic sytého. Nakonec jsme do stěrky Picas ART přimíchali tekutý pigment, který by stačil na obarvení fasády celého paneláku, bohužel se tím zmenšila soudržnost celé hliněné stěrky, kterou jsme dodatečně spolu s majitelem ještě vylepšovali voskováním a penetrováním. Šedá stěrka, kromě několika výsušných trhlin, byla bez problémů.
    Mezitím podobné techniky, včetně marockého či benátského štuku, bravurně ovládla paní Skácelová, takže by nás nyní už hravě strčila do kapsy.

  • Dům s kamennou fasadou Nová Paka

    Dům s kamennou fasadou Nová Paka

    2011-2013

    V tomto domě si poučený investor sám přál nějaký stabilizátor vlhkosti a zdravé vnitřní prostředí, takže jsme našli velmi rychle společnou řeč. V doposud největší míře jsou aplikovány jílové omítky Picas, prováděl strojně Martin Papež, sami jsme prováděli dvouvrstvou jemnou stěrku, nejprve Picas ekonom s perlinkou, navrch jemnou hlazenou stěrku Picas ART ve světlém odstínu. Na přání byly ještě opatřeny smetanovým odstínem solsilikátové barvy KEIM.

    Na schodišti i většině podlah byl použit olejovaný americký ořech se svou velice jemnou a ladnou sametovou kresbou.

    Vnější izolace provětrávané fasády je ze lněných rohoží v poměrně masívní tloušťce 240mm. Skvělé řemeslo předvedli kameníci z pískovcového lomu Krákorka, kteří vyzdívali plášť kamenné fasády.

  • Pasivní dům s pracovnou Nová Paka

    Pasivní dům s pracovnou Nová Paka

    2011-2013

    V lehké dřevostavbě běžné řešení - část vnitřních příček vyzděná nepálenými cihlami, jílová omítka Picas ekonom. V hlavním obývacím prostoru požadoval majitel červenou hlazenou stěrkovou omítku Picas ART, navíc ještě s pigmentem indické červené.
    Obyčejné filcované jemné omítky na schodišti měly být  původně vymalovány vápennou malbou, investorovi se však natolik líbila jejich syrovost, že zůstaly ve své přírodní podobě.

  • Pasivní dům Pod červeným bukem Nová Paka

    Pasivní dům Pod červeným bukem Nová Paka

    2011-2012

    Opět lehká dřevostavba, kde byly použity vyzdívky v obytném prostoru z nepálených cihel a hlazená barevná stěrka. Tak jako u několika dalších staveb si investor intuitivně vybral odstín jílové stěrky totožný s všudypřítomnou novopackou červenicí...

  • Otěruvzdorná stěrka na schodišti Nová Paka

    Otěruvzdorná stěrka na schodišti Nová Paka

    2011

    Zadání od architekta i přáním investora bylo vytvoření napodobeniny betonového jádra točitého schodiště, mechanicky velmi odolné. Použili jsme uměle vyrobenou cementovou pryskyřici a lehce přidali černý pigment.
    Vzhledem ke spojité ploše, kde nebyla možnost napojení a pokračování následujícího dne, se muselo do hlazení zapojit nezvykle větší množství pracovníků. Neobvyklé a náročné bylo i vnitřní zakřivení stěny a šroubovice podhledu, kdy musíte být velmi pečliví při hlazení japonskými hladítky a nerýpnout do již hotové plochy.

  • Rekonstrukce roubenky  Olešnice u Turnova

    Rekonstrukce roubenky Olešnice u Turnova

    2011

    Majitel je velký propagátor a tvůrce přírodních domů, ovšem na vlastní objekt mu nezbývaly síly ani čas. V podkroví jsme aplikovali jílové omítky na rákos s barvenými hlazenými stěrkami a částečnou opravu vymazávek roubení.

  • Pasivní dřevostavba v tradičním kabátě Kumburský Újezd

    Pasivní dřevostavba v tradičním kabátě Kumburský Újezd

    2008-2009

    Tradiční vyzdívku z nepálených cihel do nosného roštu jsem tentokrát ponechali jako režné zdivo, pouze zatřené jílovým šlemem pro zakrytí trhlin v cihlách. Pouze komín je opatřen barvenou stěrkou.

  • Rekonstrukce hospodářského stavení Uhlíře

    Rekonstrukce hospodářského stavení Uhlíře

    2009-2010

    Příkladná spolupráce s ekologicky založenými majiteli, vlastně jsme ani nemuseli přesvědčovat, pouze plnili přání...

    Podkroví celé opatřené jílovými omítkami na rákosových rohožích,  stěnové kapilární topení. V přízemí ruční cihelná dlažba a olejované dubové prkna. Vytápění peletkovými kamny s výměníkem.

  • Tradiční roubenka Pecka

    Tradiční roubenka Pecka

    2006-2009

    Na této stavbě k vlastnímu bydlení jsem si zkoušel některé alternativní postupy a materiály na přírodní bázi. Na úpravách řešení stavby i interiéru z pohledu feng-shui se podílel David Eyer, který celkově ovlivnil mé vnímání prostoru, materiálu, stavby.

    V celém přízemí a částečně v podkroví jsou příčky z nepálených cihel, jílové omítky klasicky upravené filcováním. Tehdy jsem ještě neznal techniku hlazení, ani barvené jemné stěrky. Jako izolace vedle konvenční minerální vlny, kterou jsem pořídil v předstihu, se hojně používali dřevovláknité desky, ovčí vlna do vnitřních roštů příček v podkroví, slaměná vycpávka roubení. Olejovaná dubová prkna na podlaze, olejová lazura na vnějším roubení i špaletových oknech.

    Bohužel velká hloubka špalet i tmavý petrolejový odstín oken se ukázaly jako velká překážka dennímu světlu, což je asi jediný nedostatek tohoto skvělého bydlení.

    Vnější prostor ozvláštňuje přírodní koupací jezírko s příjemnou akátovou terasou, pískovcová "suchá" zídka a všudypřítomné skalničky s travinami. Také střechu dřevníku i zahradního domku tvoří zelená střecha s rozchodníky, netřesky a mateřídouškou.

  • Účast na různých workshopech

    Účast na různých workshopech

    Hlína vám musí projít rukama, abyste ji trochu pochopili a našli si k ní cestu. Navíc se na podobných akcích setkáte vždy s příjemnými a obohacujícími lidmi.

  • Zelené střechy

    Zelené střechy

    Nedílnou součástí přírodního pojetí stavby jsou i ozeleněné střechy, které dodávají nejen potěchu pro oko, ale i dokáží ochránit konstrukci střechy před poškozujícím žárem a UV zářezím, interiér v podstřeší zase ochrání před letním přehříváním a v zimě naopak dokážou částečně uchránit před mrazem.
    Samozřejmě jedná se o nějaký výdaj navíc, ale tím, že si mícháme substrát sami a máme už nějaké zkušenosti s ochranným souvrstvím, nejedná se o nějakou horentní sumu, cca 300,- Kč/ m2 pro extenzivní druh výsadby, tl. substrátu  5-6 cm.
    Po plném pokrytí a rozmnožení všech rozchodníků a netřesků a mateřídoušek je střecha téměř bezúdržbová a celoročně  na pohled uchvacující.